Wieden
. Wiedeń

. dane demograficzne
. dzielnice Wiednia
. historia Wiednia
. kuchnia wiedeńska
. komunikacja publ.
. hotele i noclegi
. zabytki Wiednia
. muzea Wiednia
. inne atrakcje
. muzyczny Wiedeń
. okolice Wiednia
. ceny biletów
. książki i przewodniki
. źródła
. kontaktDarowizna dla autora:

Wiedeńska Opera Państwowa

Wiedeń - Opera PaństwowaWiedeńska Opera Państwowa jest jedną z najważniejszych scen operowych w świecie. Powstała w 1869 roku i była pierwszym budynkiem użyteczności publicznej, który powstał na reprezentacyjnym bulwarze miasta Ringstrasse. Budujący ją architekci (August Sicard von Sicardsburg i Eduard van der Nüll) natchnienie czerpali głównie z wczesnego renesansu francuskiego, co nadało budowli charakter wręcz monumentalny. Ciekawostką jest to, że żaden z nich nie doczekał końca budowy, gdyż po krytyce cesarza Franciszka Józefa, jeden z nich powiesił się, a drugi zmarł niedługo potem z tęsknoty za swym przyjacielem. Budynek został niemal całkowicie zniszczony podczas bombardowań w roku 1945, a później, nakładem wielu sił i środków odbudowany i zrekonstruowany.

Urozmaicony repertuar na najwyższym poziomie jest dostępnych dla wszystkich melomanów przez co najmniej 300 dni w roku. W tym czasie możemy tu obejrzeć około 50 oper i 15 baletów. Pracują tu czołowi światowi reżyserzy, scenografowie i muzycy, cieszący się międzynarodową sławą.

Wiedeń - Opera PaństwowaCo możemy tu obejrzeć?:

  • Aida i Falstaff Giuseppe Verdiego
  • Czarodziejski flet i Cosi fan tutte Mozarta
  • Dafne Richarda Straussa
  • Pierścień Nibelunga i Śpiewacy norymberscy Richarda Wagnera
  • Cyrulik Sewilski Rossiniego
  • Tosca i Cyganeria Pucciniego

Wewnątrz opery aż kapie od przepychu. Widownia liczy aż 2200. Raz do roku parter widowni zamienia się w jedną wielką salę balową z okazji sławnego balu w Operze Wiedeńskiej (Opernball). Inauguruje go sto par debiutantów w obecności prezydenta państwa.

<<< powrót